Тих, хто повертається з війни, видають очі. По­баченого ними вистачить на кілька життів. Дещо по­кажуть в сюжетах. Дещо спробують забути.

Я просила їх розповісти про те, що залишиться з ними назавжди, коли війна перекочує в підручники, а сюжети — в архіви. Я просила розповісти та навіть не уявляла, що почую.

Ми сідаємо під штучним світлом, вмикаємо камеру й говоримо про війну. Їхні очі плачуть і сміються. Їхні руки тремтять. Вони креслять у повітрі лінію фронту. Знають її до найменших дрібниць. Їхня пам'ять зрита окопами та бліндажами. А телефонна книга списана позивними. Деякі абоненти назавжди недоступні.

Кожна їхня історія — це межа. Між життям і смертю, любов'ю та ненавистю, подвигом і гріхом. Особистий край світу. І крок за цей край. Вони знову робитимуть його. Бо звикли вірити лише своїм очам. Навіть тоді, коли заважають сльози.

Ми вимикаємо камеру та світло. І ще трохи мовчи­мо. Я не знаю, як дякувати. Хіба дякують за можливість торкнутися шрамів?

Хлопці й дівчата, просто знайте, що ви — найкращі. Надзвичайно сміливі, іноді навіть сміливіші, ніж треба. Надзвичайно сильні. Та беззаперечно красиві. Мені хо­четься обійняти кожного з вас, хоча я ніколи цього не робила.

Женю, я знаю, що твоя мама плаче ночами, коли ти на війні. І ніхто не може її втішити.

Руслане, Ярмолюк, мені сниться той собака у Попасній: я відв'язую клятий шарф і беру Чорного додому, хоча, ти знаєш, я не люблю собак.

Харченку, мені прикро це казати, але, думаю, це все-таки був Коля.

Сашко, Моторний, я прочитала все про бозон Хіггса.

Загородній, я теж не буду боятися падати зі стільця.

Андрію, невже ми з ними ніколи не порозуміємося? Ваня Гребенюк каже, що не все втрачено.

Вань, я сподіваюся, ти правий.

Мар'яно, як там дядя Толя? Подзвони йому, будь ласка.

Аллусю, кажуть там, нагорі, абоненти теж можуть отримувати повідомлення.

Ганю, я — Волноваха.

Наталі, усе недарма!

Обіймаю вас, найкращий добровольчий батальйоне.Ольга Кашпор
кореспондент ТСН
Ведучі та журналісти ТСН звернулись до найвпливовіших світових лідерів
Семеро журналістів та ведучих ТСН записали відеозвернення до світових лідерів, у яких вони розповіли про війну в Україні та запропонували дізнатися про неї більше завдяки англомовній версії книги "Війна очима ТСН". Дивіться вісім відео у плейлісті:
ІСТОРІЇ ЖУРНАЛІСТІВ ТСН З ВІЙНИ

Читайте також